środa, 25 listopada 2015

Serio nie sądziłam, że mnie to w jakiś sposób ruszy. Przyznam, że z pewną pobłażliwością patrzyłam na rozprzestrzeniające się z zawrotną prędkością kolorowanki dla dorosłych, nie wierząc ani trochę ani w ich antystresową moc, ani w wyzwalanie w człowieku kreatywności. Ale ponieważ jako dziecko kolorować uwielbiałam i gdzieś tam ta sympatia nadal we mnie mimo upływu lat tkwi, postanowiłam też spróbować się pobawić. Zaczęło się od wydrukowanych naprędce kilku obrazków i dwunastu kredek, które zostały mi z czasów kiedy jeszcze dzieckiem byłam. Potem w moje łapki trafił Zaczarowany las, w krótkim czasie okazało się, że M. świetnie sprawdza się jako towarzysz zabaw, wkręcając się chyba jeszcze bardziej niż ja, ale niestety głównym zdaniem rozlegającym się w naszym pokoju zaczęło być mam za mało kolorów! Cóż było robić? Wydrapałam zaskórniaki, klnąc na ceny kredek i zastanawiając się na czym świat stoi, że to takie drogie, odczekałam chwilę i... cóż, uwierzcie, że ponad pięćdziesiąt kredek to jednak dalej za mało kolorów, ale że mamy póki co szereg innych wydatków to trzeba się nimi jakoś zadowolić.

Zaczarowany las to prawie sto stron kolorowanek naprawdę przeróżnych, poczynając od tych łatwych, takich jak zbiór piórek czy kasztanów, aż do totalnie trudnych, w których części elementów na pierwszy rzut oka nawet nie da się dopatrzeć i dopiero w trakcie kolorowania dostrzega się jak naprawdę jest ich mnóstwo. Myślę, że całość zadowoli zarówno tych mniej, jak i tych bardziej wymagających.

Johanna Basford zachęca nie tylko do kolorowania poszczególnych wzorów, ale także do dorysowywania własnych elementów oraz do poszukiwania na kolejnych stronach przeróżnych zwierzątek, czasem widocznych na pierwszy rzut oka, czasem skrupulatnie ukrytych. Te poszukiwania większości dorosłych pewnie nie ruszą, natomiast dla młodszych odbiorców mogą okazać się doskonałą zabawą. To jednak, co mi się mocno nie podobało, to strony, które generalnie dość ciężko jest rozłożyć, przez co okropnie trudne staje się kolorowanie na ich łączeniu.

Wzorów jest mnóstwo, szczegółów, szczególików jeszcze więcej, więc z całą pewnością Zaczarowany las stanowi zbiór kolorowanek, przy których spędzić można długie godziny, zapominając przy tym, że taki chociażby obiad sam się jednak nie zrobi.

Tak, wzięło mnie. Nie, nie zostanę wielką fanką i nie, miłości z tego nie będzie, ale przyznaję, że kolorowanie to świetna zabawa i faktycznie w jakiś sposób działa odstresowująco, bo kolorując człowiek skupia myśli właściwie tylko na tym, żeby fajnie dobrać kolory, nie wyjechać za tę cholerną linię i osiągnąć w końcu jakiś zadowalający efekt. I wiecie, nawet nie czuję wyrzutów sumienia, że w tym czasie mogłabym coś poczytać albo zrobić inną, zdecydowanie bardziej produktywną rzecz. Po prostu jest fun i tyle. 

środa, 18 listopada 2015

Sylwester 1938 roku. Duża rodzina, z którą, zgodnie ze starym porzekadłem, najlepiej wygląda się na zdjęciu. Grono osób, z których każda mogłaby zabić, ogromny spadek, za który zabić warto i wielki stary dom, całkowicie odcięty od świata za sprawą śnieżycy, z mnóstwem zakątków, w których można się zgubić. Albo schować. Do tego namnażające się tajemnice, trzy trupy i... ciekawość, która towarzyszy nam od pierwszej do ostatniej strony. Szwechłowicz stworzyła kryminał, od którego naprawdę ciężko było mi się oderwać.


Ostatnia wola to przede wszystkim galeria nietuzinkowych postaci, z których absolutnie każda, nawet ta najmniej pozorna, mogłaby się okazać mordercą. Każdy ma tu swoje tajemnice, każdy posiada ciemną stronę i przynajmniej jedną, czasem głęboko ukrytą cechę wskazującą na to, że byłby zdolny do zabójstwa. Zaczynając od samej sprawczyni zamieszania, czyli ciotki Wirydianny Korzyckiej, dziewięćdziesięciopięcioletniej zgorzkniałej wdowy po trzech mężach, która każdemu ze swoich najbliższych nie szczędzi przykrych komentarzy, poprzez wykazującego detektywistyczne zapędy zakonnika z niejasną przeszłością czy złośliwą rozwódkę, a przy tym pisarkę romansów najniższych lotów aż na jej nastoletniej, a mimo tego dość wyemancypowanej córce kończąc. Historia każdego z wykreowanych przez Szwechłowicz bohaterów mogłaby z powodzeniem stanowić wątek dla oddzielnej powieści. Wielkie brawa.

Ostatnia wola okazała się doskonałym kryminałem retro z nieco może rozczarowującym zakończeniem, bo spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego, ale przywodzącego na myśl doskonałe powieści Agathy Christie, co samo w sobie powinno stanowić wystarczającą zachętę. Lubię takie pozytywnie zaskakujące książki, zwłaszcza gdy, jak w tym przypadku, trafiam na nie zupełnie przypadkiem.

Joanna Szwechłowicz, Ostatnia wola, Warszawa, Prószyński i S-ka 2015

środa, 11 listopada 2015

Jeśli jesteście fanami Alicji w Krainie Czarów, Dom po drugiej stronie lustra zdecydowanie powinien się znaleźć na liście waszych lektur obowiązkowych. Nie dość, że sam tytuł zdecydowanie nawiązuje do kontynuacji przygód Alicji, to okazuje się, że autorką jest prawnuczka jej pierwowzoru. A gdyby tego było mało także w samej treści odnajdziemy samego wielebnego Dodgsona i trzy siostry Liddell, w tym tę najważniejszą... Alice.

Dom po drugiej stronie lustra ukazuje poniekąd nieco dziwną relacje Lewisa Carrolla z Alice Liddell, ale tak naprawdę główne skrzypce gra tu Maria, dobiegająca trzydziestki, a przy tym niezbyt urodziwa guwernantka, dla której głównym celem w życiu w pewnym momencie staje się znalezienie męża i to koniecznie takiego, jakiego sobie wymarzyła, bo ci, którzy się akurat napatoczą w obliczu ideału stają się nagle mało atrakcyjni. Gorzej, gdy i w ideale zaczyna się dostrzegać wady i gdy okazuje się, że zainteresowanie ideału skupia się wokół kogoś zupełnie innego...

Nie wiem czy takie było zamierzenie autorki, ale postacie przez nią stworzone zamiast przyciągać i wzbudzać choć odrobinę sympatii od samego początku irytują. Panna Prickett swoją naiwnością i swego rodzaju głupotą, pani Liddell pragnieniem zaistnienia w towarzystwie bez względu na wszystko inne, mała Alice nieposłuszeństwem, zadzieraniem nosa i przekonaniem o własnej doskonałości. Nawet sam Dodgson jawi się jako postać niezbyt interesująca. 

Trudno ustalić tu jakieś granice, wskazać w którym dokładnie momencie prawda przemienia się w fikcję, bo choć kilka faktów z życia wielebnego Dodgsona tu odnajdziemy, to też należy pamiętać, że książka Tait zalicza się jednak do beletrystyki, nie zaś literatury faktu, wiele zdarzeń więc pozostaje wyłącznie wymysłem autorki, które owszem, mogłyby być zgodne z rzeczywistością, ale jednocześnie wcale nie muszą. Niemniej jednak Tait w nieco kontrowersyjny sposób pokazuje ogromną fascynację Carrolla dziesięcioletnim pierwowzorem jego najbardziej znanej książki, nie dając jednak żadnych konkretnych odpowiedzi, a pozwalając raczej, by z jej domysłów zrodziło się mnóstwo kolejnych, naszych własnych.

Vanessa Tait, Dom po drugiej stronie lustra, Poznań, Czwarta Strona 2015 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 242
| < Listopad 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Tagi


Teksty umieszczone na stronie są mojego autorstwa,proszę o niekopiowanie ich bez mojej zgody!

Follow on Bloglovin
Google+