sobota, 10 października 2015

Z Jakubiakiem to jest tak, że niekoniecznie zjadłabym to, co on gotuje (w przeciwieństwie do M., któremu ślinka leci prawie na wszystko), ale uwielbiam patrzeć na to jak gotuje. Z jaką pasją podchodzi do tej czynności, z jaką czcią traktuje te swoje piękne kaczuszki i cudowne perliczki, z których zaraz coś wyczaruje. Z przyjemnością oglądam jego program, z przyjemnością sięgnęłam też po jego książkę, choć podobnie jak z telewizyjnym odpowiednikiem nie wszystko z niej miałoby szansę wylądować na moim stole.

Książka zawiera około 80 przepisów podzielonych na dania wegetariańskie i wegańskie, dania z ryb, dania z drobiu, dania z mięs czerwonych oraz desery. Podział bardzo prosty, taki jak lubię, taki, w którym bardzo łatwo się odnaleźć.

Tak naprawdę, każdy przepis składa się z dwóch, trzech mniejszych, które moim zdaniem można z powodzeniem ze sobą mieszać albo podawać zupełnie oddzielnie, bo też co stoi na przeszkodzie, by ziemniaki z jarmużem zamiast z golonką z indyka podać np. z duszonym udźcem z indyka, a kluski z bryndzy i majeranku zjeść bez gęsiego udka, a chociażby z gulaszem z indyka i grzybów? Wszystkie przepisy bazują na lokalnych produktach, nie będzie więc żadnych problemów ze zdobyciem składników, w większości są też bardzo proste w wykonaniu (nawet jeśli na pierwszy rzut oka wcale na takie nie wyglądają), więc każdy powinien sobie z nimi poradzić. 

Pierwsza autorska książka Tomasza Jaubiaka została w dodatku bardzo ładnie wydana i oprawiona mnóstwem smakowitych zdjęć, towarzyszących każdej z receptur, ale ma też pewne minusy w postaci zbyt wielkiej ilości reklam mniej lub bardziej ukrytych i próbie rozdmuchania całości na siłę poprzez zamieszczenie na końcu prawie dwudziestu stron na własne notatki i rozkładówkom ze zdjęciami samego autora, sadu czy jeziora. Owszem zdjęcia są bardzo ładne, no ale bądźmy szczerzy, autor łowiący ryby czy siedzący pod znanym nam wszystkim sklepem, niekoniecznie są tym czego oczekuję od książki kucharskiej. 

Tomasz Jakubiak, Jakubiak lokalnie, Warszawa, Wydawnictwo Egmont 2015

poniedziałek, 05 października 2015

Tytułowy Tom ma jedenaście lat i dwudziestopięcioletnią, nie do końca dojrzałą, za to skorą do zabawy matkę. Mieszka w przyczepie i żywi się tym, co udaje mu się zwinąć z ogródka sąsiadów. Umie dbać o pomidory, przygotować potrawkę z królika, nie cierpi, gdy jego mama popełnia błędy ortograficzne, a pewnego dnia w pobliskim ogródku spotyka zapłakaną starszą panią, która potrzebuje pomocy jeszcze bardziej niż on sam. 

Barbara Constantine stworzyła powieść bardzo lekką, napisaną prostym językiem, wciągającą i przy tym zatrzymującą myśli czytelnika na nieco dłuższą chwilę. Może zbyt dużo tu dziwnych zbiegów okoliczności, zbyt wiele nieprawdopodobnych przypadków, takich, które sprawiają, że w pewnym momencie już wiemy o co chodzi autorce i do jakiego końca nas prowadzi, ale przymykam na to oko, bo całość naprawdę mi się podobała. 

To nie jest kolejna powieść o trudach nieszczęśliwego dzieciństwa, choć mogłoby się tak początkowo wydawać. To nie jest kolejna powieść o zaniedbanym dziecku, choć główny bohater niewątpliwie zalicza się do tego grona. Mały człowiek Tom to urocza opowieść o chłopcu, który potrafił być bardziej dojrzały od własnej matki, znaleźć radość tam, gdzie jest jej naprawdę niewiele i w dodatku podzielić się nią z każdą napotkaną na swojej drodze osobą. To książka, która zaskakuje, wzrusza i bawi. Która pokazuje, że nie wszystko jest takie, jakie mogłoby się wydawać, a los, który wydaje się przegrany może się w końcu i do nas uśmiechnąć.

Barbara Constantine, Mały człowiek Tom, Katowice, Sonia Draga 2015

czwartek, 01 października 2015

Rybki, kot, pies, żółw, chomik, nawet świnka, tyle że morska... Ale świnia? Prawdziwa świnia, nie maleństwo, które można wziąć na ręce i pogłaskać, ale prawdziwa, ogromna, kilkudziesięciokilogramowa świnia, nad którą momentami ciężko zapanować. Któż by się zdecydował na jej przygarnięcie? 

Christopher Hogwood początkowo był maleńkim prosiaczkiem, mieszczącym się w pudełku po butach. Najdrobniejszy ze stada, cherlaczek, który pozostawiony wśród rodzeństwa, najprawdopodobniej nie przeżyłby. Zbyt słaby, by walczyć o pokarm, dezorganizujący stado mógłby koniec końców zostać zagryziony przez własną matkę, gdyby nie Sy Montgomery i jej mąż Howard, którzy zdecydowali się na jego przygarnięcie. Wyrósł na pięknego i silnego prosiaka, dożył sędziwego wieku i z pewnością miał cudowne życie.

Dobra świnka, dobra to zapis tego życia. Opis sytuacji niezwykłych i codziennych, chociaż może przy opiece nad świnką ciężko mówić o codzienności, tutaj chyba wszystko staje się niezwykłe, poczynając od karmienia jej wiadrami i sprowadzania tego jedzenia z całej okolicy, poprzez ganianie za niesfornym zwierzakiem, aż po uwielbiane przez Chrisa świńskie spa, dostarczające zresztą radości nie tylko jemu, ale chyba przede wszystkim całej reszcie osób biorącym w nim udział.

Na każdej stronie książki Sy Montgomery czuć ogromną miłość do zwierząt. Głównie oczywiście do tytułowego bohatera - Christophera Hoogwooda, zwierzaka, który odmienił życie nie tylko jej, ale i całej okolicy, a nawet zupełnie obcych ludzi; ale też do Tess, cudownej border collie, której trzeba było od nowa nauczyć zaufania do ludzi czy też do stada gdaczących dam, zajmujących kurnik przy domu. Poza zwierzętami, które autorka miała przy sobie na co dzień poczytamy także o tych, które spotykała podczas swoich egzotycznych podróży. Nie ma tych wtrąceń tak dużo co prawda, ale wystarczająco, by rozbudzić ciekawość i sprawić, że z chęcią sięgnę po kolejne zapowiadane w ramach serii EKO książki Montgomery. Co tu dużo mówić, autorka książki z całą pewnością należy do tej grupy ludzi, którzy nie wyobrażają sobie życia bez zwierząt, a że los pozwolił jej się także zawodowo z nimi złączyć, to tylko pozazdrościć. I poczytać, skoro chociaż tyle można.

Sy Montgomery, Dobra świnka, dobra. Niezwykłe życie Christophera Hogwooda, Warszawa, Wydawnictwo Marginesy 2015

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 240
| < Październik 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Tagi


Teksty umieszczone na stronie są mojego autorstwa,proszę o niekopiowanie ich bez mojej zgody!

Follow on Bloglovin
Google+