Menu

Czytadełko

Papierowe duchy - Julia Heaberlin

izusr

Mapa Teksasu naznaczona trzema czerwonymi pinezkami, niczym kropelki świeżej krwi. Seria niesamowitych, wzbudzających niepokój zdjęć. Podstarzały fotograf, w przeszłości oskarżony o zabójstwo i uniewinniony, dziś cierpiący na demencję i przebywający w specjalnym ośrodku, gromadzącym podobnych jemu ludzi z niewyjaśnioną przeszłością. I kobieta za wszelką cenę usiłująca rozwikłać zagadkę zniknięcia siostry, przekonana, że udało jej się znaleźć rozwiązanie i dążąca do tego, by znaleźć potwierdzenie swoich przypuszczeń. Czy wspólna, pełna niespodzianek podróż może przynieść im cokolwiek dobrego? 

Julia Heaberlin prowadzi nas przez mroczne teksańskie miasteczka, w których wszystko może się zdarzyć i wiele można ukryć. Ciągnące się w nieskończoność autostrady, lasy, wąwozy, zapomniane domy, studnie, w których próżno szukać dna, stają się doskonałymi miejscami na popełnienie zbrodni, której szczegółów nikt nigdy nie odkryje. Nie ma w tej powieści co prawda nieprzewidzianych zwrotów akcji, jest za to gęsta, mroczna atmosfera i sytuacje przyprawiające o gęsią skórkę. 

Strata bliskiej osoby zawsze jest niesamowicie bolesna, niezależnie od tego czy mieliśmy szansę się z nią pożegnać czy zostało nam to odebrane. Co jednak, gdy bliska osoba znika nagle, przez lata nie można jej odnaleźć, ani żywej, ani martwej, nie wiadomo właściwie co się z nią stało, a całe nasze życie zostaje owemu zaginięciu podporządkowane i powoli zaczynamy gubić się we własnym domysłach, układając w głowie różne wersje tej samej historii, po to, by w pewnym momencie zacząć głęboko wierzyć w to, że już wiemy jak było naprawdę? Tak było z Rachel. Pewnego dnia po prostu nie dojechała na umówione miejsce spotkania, nie wróciła też do domu, ślad po niej zaginął, a ciało nigdy nie zostało znalezione. I tylko jej siostra zdaje się wiedzieć jak było naprawdę...

Papierowe duchy to opowieść o człowieku ogarniętym obsesją tak wielką, że sam się w tej obsesji zapętla. O człowieku opętanym maniakalnym wręcz pragnieniem dojścia do prawdy, znalezienia rozwiązań, odkryciem racjonalnego wyjaśnienia, a właściwie udowodnienia swoich przez lata układanych w głowie rozwiązań. O człowieku ogarniętym chęcią zemsty, tak bardzo zafiksowanym na punkcie własnych domysłów, że byłby w stanie poświęcić własne bezpieczeństwo, aby tylko udowodnić swoje racje. 

Julia Heaberlin, Papierowe duchy, Warszawa, Wydawnictwo W.A.B. 2019

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci