Menu

Czytadełko

Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat - Małgorzata Ceremuga

izusr

Myślę, że każdy z rodziców przynajmniej raz w życiu słyszał o Marii Montessori i jej metodzie wychowawczej, kładącej szczególny nacisk na dość swobodny rozwój dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz rozbudzającej ich empatię, samodzielność, kreatywność, a także umiejętność pracy w grupie. Nie będę się rozwodzić nad samą metodą ani tym bardziej postacią włoskiej lekarki, ale gorąco zachęcam was do sięgnięcia po książkę mocno inspirowaną jej sposobem wychowawczą. 

Montessori dla każdego to właściwie nie tyle książka, co zeszyt ćwiczeń, zawierający ogrom różnorodnych zadań, przeznaczonych dla dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat, zachęcających do aktywności i pozwalających na rozwój masy różnych umiejętności. 

Całość została podzielona na pięć części: życie codzienne, zmysły, kształty i kolory, język, matematyka oraz kosmos. W każdej z nich znajdziemy mnóstwo różnorodnych zadań od takich najprostszych, polegających na połączeniu kropek, dokończeniu rysunku czy pokolorowaniu go po nieco bardziej skomplikowane i często wykorzystujące różne produkty codziennego użytku. Wiele z zaproponowanych przez autorkę ćwiczeń pozwala na ogromną swobodę przy ich wykonywaniu. Zamiast wyklejać narysowane literki piaskiem, można użyć na przykład plasteliny, zamiast wkoło cyferek przyklejać wycięte z innej strony muszelki, można dorysować odpowiednia ilość kwiatków. Pomysłów w tej książce jest mnóstwo, możliwości ich interpretacji jeszcze więcej. 

Przecinanie stron książki według wyznaczonych linii, doklejenie do rysunku płatków kwiatów znalezionych w ogrodzie, wyklejenie zaznaczonych kształtów piaskiem lub kaszą, ćwiczenie rąk poprzez dopisywanie poszczególnych literek lub całych wyrazów, wspomaganie umiejętności liczenia, kolorowanie flag poszczególnych państw, a nawet podpisywanie tych państw na mapie. Zapewniam, że wasze dzieci nie będą się nudzić. To książka, której strony można kolorować, składać, ciąć, brudzić i obklejać różnymi rzeczami. Czego chcieć więcej?

Małgorzata Ceremuga zawarła w swojej książce również masę porad dla rodziców, dotyczących tego jak wspomóc samodzielność dziecka w domu i poza nim, jak sprawić, by sprzątanie po sobie przynosiło mu radość, jak zachęcać do wspólnego przygotowywania posiłków, jak wspomóc rozwój jego zdolności językowych. Za Montessori, podkreśla jak ważne przy wszystkim jest to, by nie przejmować się zanadto tym, że nasz maluch się ubrudzi lub że nie zrobi czegoś tak, jak to sobie wyobrażaliśmy. Przecież wy też nie od razu byliście perfekcyjni, prawda?

Małgorzata Ceremuga, Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat, Kraków, Wydawnictwo Znak Emotikon 2018

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci