Menu

Czytadełko

Sznurówka, ptak i ja - Ellen Karlsson, Eva Lindstrom

izusr

Każdy z nas pragnie mieć przyjaciela. To normalna ludzka potrzeba, w której naprawdę nie ma nic dziwnego. Przyjaciela pragnęła mieć także Selma, od której dzieci z klasy raczej stronią i której jedynym towarzyszem jest niezbyt sympatyczny ptak, zamieszkały w jej wnętrzu i raz po raz dziobiący jej serce oraz wmawiający dziewczynce, że nigdy z nikim się nie zaprzyjaźni. 

Wszystko zmieniają wakacje spędzane na wsi u dziadków, podczas których Selma poznaje Sznurówkę. Sympatyczną dziewczynkę z mnóstwem szalonych pomysłów, która pozwala Selmie uwierzyć, że ona także jest kimś wyjątkowym. Wspólne zabawy, tworzenie pewnego klubu, czas spędzany razem sprawia, że ptak siedzący głęboko we wnętrzu Selmy zaczyna dziobać ją coraz rzadziej i słabiej, powoli się wycisza, aż wreszcie... postanawia całkiem odlecieć. Chociaż czy to w ogóle możliwe, by pozbyć się go raz na zawsze? I przede wszystkim czy Selma naprawdę właśnie tego chce?

Sznurówka, ptak i ja to opowieść o przyjaźni, ale także o samotności, z którą naprawdę ciężko się zmierzyć, o ogromnej potrzebie akceptacji i przynależności i o tym jak ważna jest wiara w siebie i swoje możliwości. Chyba każdy z nas ma w środku takiego dziobiącego nas w najgorszych momentach ptaka, który sprawia, że tą wiarę momentami tracimy, że zamiast wierzyć w siebie zaczynamy wierzyć w te wszystkie straszne rzeczy opowiadane przez niego. Selma udowadnia jednak, że i to wstrętne stworzenie da się czasem oswoić, choć niestety - w pojedynkę nie zawsze może się to udać. 

Ellen Karlsson, Eva Linstrom, Sznurówka, ptak i ja, Poznań, Wydawnictwo Zakamarki 2018

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci