Menu

Czytadełko

Pomelo rośnie - Ramona Bădescu, Benjamin Chaud

izusr

Znacie Pomelo? Małego, uroczego, różowego słonika? Ja przyznaję, że poznaliśmy go dopiero teraz, przy okazji najnowszej książki o jego przygodach i jestem nim totalnie zauroczona. A Bąbel? Cóż, Bąbel po prostu uwielbia wszystkie słonie, więc Pomelo też musiał mu przypaść do gustu.

Pewnego dnia podczas porannego spaceru Pomelo odkrywa coś niesamowitego... Okazuje się, że mijane po drodze mrówka, kartofle, kamyk, truskawki, a co najważniejsze jego ulubiony dmuchawiec zrobiły się... jakieś takie dziwnie małe. Pomelo zaczyna je mierzyć i szybko dochodzi do wniosku, że to nie mijane przedmioty zmalały, ale on sam - Pomelo, zrobił się jakby nieco większy...

Czy nie powinien jednak najpierw zrobić się średni zanim stanie się całkiem duży? Średnio średni? Średnio duży? Jaki właściwie? Właściwie to nieważne, bo odkąd urósł Pomelo czuje w sobie superekstrakosmiczną moc. Choć wraz ze zmianą wielkości, pojawia się w jego główne również mnóstwo frapujących pytań.

Mały-duży słonik zaczyna się zastanawiać co się stanie jeśli nie z każdej strony urośnie tak samo. Czy to w ogóle możliwe? A gdy już całkiem urośnie to czy zrobi się szary? Stary? Mądry? Czy będzie musiał przestać błaznować? Czy będzie mu wolno robić zupełnie wszystko? A może będzie musiał zacząć robić rzeczy, na które nie ma najmniejszej ochoty?

Pomelo rośnie to urocza opowieść o rośnięciu i dorastaniu, o tym, z czym to się wiąże, co fascynującego może nam się po drodze przytrafić. Książka Ramony Badescu i Benjamina Chauda pełna jest zabawnych ilustracji i bardzo ważnych pytań wywołujących pobłażliwy uśmiech u dorosłych i spędzających sen z powiek tym, którzy też, dokładnie tak jak Pomelo, nagle zaczynają odkrywać, że wszystko wokół staje się jakby znacznie mniejsze. 

Ciekawe jakie to wielkie przygody czekają tych, którzy już urośli i są gotowi, by odkryć wszystko, co dotąd pozostawało poza zasięgiem... 

Ramona Bădescu, Benjamin Chaud, Pomelo rośnie, Poznań, Zakamarki 2018

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci