Menu

Czytadełko

Jak to działa? Ciało człowieka - Nikola Kucharska

izusr

Swego czasu Nikola Kucharska zabrała dzieci w niesamowitą podróż po wnętrzu różnych zwierząt, pokazując nam jak działa u kotów mechanizm mruczący czy też co chomiki gromadzą w policzkach. Tym razem autorka pokazuje wnętrze człowieka. Bohaterką jej książki jest Klara, ciekawska dziewczynka, zastanawiająca się nad tym skąd się biorą motyle w brzuchu, jakim cudem można mieć serce z kamienia i dlaczego jej nauczycielka twierdzi, że Klara chodzi z głową w chmurach, choć do chmur jest przecież tak daleko... Odpowiedzi na te i szereg innych, ciekawych pytań stara się jej udzielić dziadek, zaczynając od budowy ciała samej Klary.

Prowadząc nas przez ciało człowieka, pokazując wszystko to, co mamy w środku, przeprowadzając nas przez organizm zdrowy i chory, zabierając do szpitala i wesołego miasteczka, Nikola Kucharska odpowiada na mnóstwo pytań, na które zaskoczonym rodzicom często trudno jest znaleźć odpowiedzi. Co to znaczy wstać lewą nogą, mieć złote serce lub dziurawe ręce? Dlaczego ziewamy, skąd się bierze gęsia skórka i czemu właściwie tak bardzo należy dbać o odpowiednie nawodnienie? Co się dzieje w brzuchu mamy, gdy ta oczekuje dziecka, jak dochodzi do zapłodnienia, jak rozwija się człowiek od urodzenia aż do późnej starości? Skąd się biorą zakwasy? Dlaczego czasem drapie nas w gardle?

Nikola Kucharska pokazuje nie tylko budowę ciała, objaśniając jego fizyczne aspekty, ale za pomocą zabawnych ilustracji pokazuje również jak działają nasze zmysły i mózg. Jak to jest możliwe, że rozróżniamy różne zapachy, dostrzegamy różne kształty, dlaczego jeden smak nam odpowiada, a inny nie, czemu czasem kręci nam się w głowie i do czego potrzebne są nam łzy.

Autorka zwraca również uwagę na zdrowy tryb życia, przeprowadzając nas przez cały układ pokarmowy Klary. Na drobne części rozkłada układ oddechowy, kostny i odpornościowy, pokazuje jak działają mięśnie i jak transportowana jest krew. Wyjaśnia skąd się biorą rumieńce, dlaczego jako pierwsze marzną nam stopy i dłonie, jak powstają guzy na głowie. 

Jak to działa? Ciało człowieka to kompendium wiedzy dla najmłodszych, udzielające odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania, ale także mocno inspirujące, bo autorka przy samiutkim już końcu wskazuje też na zawody odpowiednie dla pasjonatów medycyny i przedstawia postacie, które przyczyniły się mocno do jej rozwoju. Przy tym wszystkim nie ma tu żadnego nadęcia, to nie jest wiedza encyklopedyczna, całość przedstawiona jest w lekki i zabawny sposób. Ilustracje są prześwietne, zresztą ci, którzy znają już kreskę Kucharskiej, wiedzą doskonale, że tej książki po prostu nie można przegapić. 

Nikola Kucharska, Jak to działa? Ciało człowieka, Warszawa, Nasza Księgarnia 2018

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci