Menu

Czytadełko

Ada, to wypada! - Sylwia Stano i Zofia Karaszewska

izusr

Mam wrażenie, że ostatnio nastąpiła jakaś ogromna moda na pokazywanie niezwykłych kobiet. Były już Damy, dziewczyny i dziewuchy, w dwóch częściach zresztą. Były Kosmiczne dziewczyny i Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, które wkrótce będą miały swoją kontynuację. Niedługo ukażą się także Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice, Kobiety i nauka. One zmieniły świat oraz Kobiety i sport. One grały by wygrać. Sami przyznacie, że jest w czym wybierać, prawda? O ile jednak te wszystkie książki opowiadają w większości o kobietach, których już wśród nas nie ma, o tyle Ada, to wypada przedstawia sylwetki kobiet nam współczesnych i dobrze znanych. 

Bohaterkami książki Sylwii Stano i Zofii Karaszewskiej są pisarki, aktorki, piosenkarki i prezenterki telewizyjne. Kucharki, malarki, stylistki, projektantki, sportsmenki... Kobiety, które ze swojej pasji uczyniły sposób na życie. Kobiety, którym w dzisiejszych czasach jest może o wiele łatwiej niż byłoby jeszcze sto lat temu, ale które mimo tego często wyłamują się ze schematów, podejmują męskie zawody, wyrażają własne, często kontrowersyjne zdanie lub są pionierkami w danej dziedzinie. 

Irena Eris jako młoda dziewczyna miała ogromny problem z trądzikiem. Gdy nie dostała się na medycynę, postanowiła studiować farmację  i okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. Dziś tworzy kosmetyki popularne na całym świecie. Joanna Klimas marzyła o tym, by kobiety w Polsce, ubierały się tak dobrze jak panie w innych krajach, zależało jej na wydobyciu ich piękna poprzez odpowiednio dobrany strój i osiągnęła to, wprowadzając u nas modę na minimalizm i udowadniając, że kobieta może wyglądać dobrze nie tylko w kolorowej sukience, ale i odpowiednio skrojonym i dopasowanym do niej garniturze. Marta Sziłajtis-Obiegło jako najmłodsza Polka w historii samodzielnie opłynęła świat, choć gdy zaczynała swoją przygodę w żeglarstwie, koledzy podśmiewali się z jej niewiedzy (a już wtedy wiedzę miała dość sporą). Natalia Partyka zdobyła złoty medal na igrzyskach paraolimpijskich w Atenach, choć kiedyś wszyscy widzieli w niej tylko dziewczynkę bez ręki i nikt nie wierzył w to, że uda jej się osiągnąć tak wiele. To tylko kilka z bohaterek tej książki, a każda z nich jest naprawdę niezwykła. Ewa Błaszczyk, Marta Dymek, Dorota Wellman, Agnieszka Holland, Mela Koteluk... Każda z nich ma dla dziewczynek rady, które i im pozwolą na bycie niezwykłymi. 

Poza przedstawieniem sylwetek tych kilku mniej lub bardziej znanych Polek, w książce Ada, to wypada znajdziemy też mnóstwo innych rzeczy... Przepis na owsiankę szczęścia, kartę do głosowania w wyborach na życie, tajny scenariusz dla reżyserki, lekcję stylu, instrukcję na zrobienie dzieła sztuki, plan rejsu dookoła świata, codzienną terapię, osobisty plan oszczędnościowy, tajemną recepturę kremu na szczęście, mini warsztaty aktorskie czy podręcznik dbania o siebie. Sylwia Stano i Zofia Kraszewska, autorki tej książki, zachęcają do tego, by stawiać własne granice, podejmować ryzyko, nie bać się sięgać po to, co wydaje nam się leżeć za wysoko, patrzeć na siebie na własnych zasadach i nauczyć się prawić komplementy sobie i najbliższym. Warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji, śpiewać, nawet jeśli nie umiesz tego robić, a po prostu lubisz, odwiedzać muzea i oglądać obrazy, by wyrobić w sobie poczucie estetyki i zwyczajnie cieszyć się życiem. 

Ada, to wypada to ogromnie pozytywna, inspirująca i motywująca książka nie tylko dla tych najmłodszych, ale także dla starszych, dla dojrzałych kobiet, które niejedno już w życiu osiągnęły, ale wciąż czegoś im brakuje (najczęściej wiary we własne możliwości). Dziewczynko, dziewczyno, kobieto, uwierz, że to wypada nie przejmować się rzeczami, na które nie masz wpływu, mieć lekką nadwagę i własne zdanie. To wypada wykonywać zawód od lat uważany za typowo męski, zdobywać medale i wierzyć w siebie. Wypada, a nawet należy znać swoją wartość, dotrzymywać słowa, mieć własny styl i zadawać pytania, nawet jeśli nie ma na nie odpowiedzi. Kochana, naprawdę wypada przeczytać tę książkę. 

Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, Ada, to wypada!, Kraków, Wydawnictwo Znak Emotikon 2018

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci