Menu

Czytadełko

Literkowe przedszkole, czyli A jak Antylopa i B jak Bąbel - Justyna Bednarek, il. Marta Krzywicka

izusr

Uwielbiamy Akademię Mądrego Dziecka wydawaną przez Egmont, więc bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że w ramach tej serii pojawił się nowy cykl, czyli Literkowe Przedszkole. Trafiły do nas dwie pierwsze książeczki: A jak Antylopa oraz B jak Bąbel (tą drugą przecież musieliśmy mieć, prawda?!).

Na początku każdej z nich pojawia się duża i mała tytułowa literka do pokolorowania. Później mamy krótkie opowiadanie. W A jak antylopa jest to krótka historyjka o niewidzialnej amarantowej antylopie i poszukiwaniu skarbów przez grupę przedszkolaków, wśród których pojawią się agrafka i mały złoty amorek, a nawet aglet! Bohaterem drugiej z książeczek jest właśnie tytułowy Bąbel, czyli kilkumiesięczny brązowy bokser, przyprowadzony pewnego dnia do przedszkola przez Basię, który broi co niemiara, ale też okazuje się całkiem pomocny, gdy zachodzi potrzeba. W obydwu historiach wyrazy odpowiednio na literę A i B zostały wyraźniej zaznaczone, dzięki czemu od razu są w stanie przykuć uwagę najmłodszych. To jednak nie koniec, bo po opowiadaniach czeka na małe smyki jeszcze kilka kolorowanek, rebus i wcale nie taka łatwa zagadka. 

Póki co książeczek jest zaledwie pięć, z pięcioma początkowymi literami alfabetu, ale myślę, że reszta literek też wkrótce zostanie wydana. 

To, co mnie najbardziej zaskoczyło to format książeczek, są naprawdę maleńkie, mniej więcej wielkości dłoni dorosłego człowieka. Zmieszczą się więc na spokojnie do każdego plecaczka małego przedszkolaka. Mają jednak też jedną poważną wadę, a mianowicie sposób wydania. Przyzwyczajona jestem do tego, że poprzednie publikacje z Akademii Mądrego Dziecka, to książki kartonowe, które niejedno spotkanie z Bąblem już przeżyły i sporo jeszcze pewnie przeżyją... Tym razem dostaliśmy książeczki z miękką okładką i zwykłymi kartkami i trochę się obawiam, że te mogą już tak wiele nie przetrwać. Myślę więc, że zgodnie z nazwą cyklu nadadzą się właśnie dla przedszkolaka, dziecka cztero- czy pięcioletniego, raczej nie dla mojego dwulatka. Ale nic to, poczekają grzecznie na swoją kolej. 

Justyna Bednarek, A jak antylopa, Warszawa, Wydawnictwo Egmont Polska 2018

Justyna Bednarek, B jak Bąbel, Warszawa, Wydawnictwo Egmont Polska 2018

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci