Menu

Czytadełko

Mitologia. Przygody słowiańskich bogów - Melania Kapelusz

izusr

Jestem pewna, że większość z was zna doskonale mity greckie czy rzymskie, pewnie nawet na tyle, że niektóre z nich jesteście w stanie opowiedzieć z pamięci. A jak to jest ze znajomością mitologii słowiańskiej? U mnie to wygląda naprawdę marnie, choć przecież to właśnie ona powinna być nam najbliższa. 

Kim był Perun? Dlaczego Bannik wzbudzał postrach wśród ludzi? Co robiono, by odstraszyć wrogie siły nadprzyrodzone i jaką rolę odgrywał przy tym Swarożyć? Jak tłumaczono sobie ubywanie księżyca, który z każdą nocą po pełni robił się coraz mniejszy i mniejszy? W jaki sposób broniono się przed wichrem i dlaczego w ogóle się go bano? Jeśli chcielibyście poznać odpowiedzi na te i kilka innych pytań, to gorąco zachęcam do sięgnięcia po Przygody słowiańskich bogów

W książce znajdziemy pięć mitów opowiadających o stworzeniu świata i człowieka, pojedynkach między dwoma najpotężniejszymi bogami, wyjaśniających skąd wzięły się strony świata, mówiących o tym dlaczego dąb jest tak szczególnym drzewem czy co dzieje się z duszą człowieka po jego śmierci. Fascynujące i wyjątkowo zilustrowane historie warto podsunąć najmłodszym, ale też poznać samemu, bo jestem pewna, że większość dorosłych nie słyszało dotąd o boskim koniu z Arkony czy kosmicznym drzewie świata. 

Uwaga jednak, bo przeczytanie tej książki grozi pewnym niedosytem. Pięć opowieści to zdecydowanie zbyt mało, chętnie powiększyłabym jej objętość przynajmniej razy dwa. 

Melania Kapelusz,il. Ewa Poklewska-Koziełło, Mitologia. Przygody słowiańskich bogów, Warszawa, ART Egmont 2018

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • orfeus82

    Takich książek powinno być więcej, i nie chodzi o odbudowanie "rodzimowierstwa" , ale zaznajamianie chociażby najmłodszych z naszą piękną mitologią, której znajomość śladowo przetrwała na wsi . Pozdrawiam !

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci