Menu

Czytadełko

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy - Anna Dziewit-Meller

izusr

Słyszeliście kiedyś o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz? Bessie Coleman? A może Florence Baker? Jeśli nie, to zupełnie nie macie się czym przejmować. W końcu to nic straconego, a dzięki najnowszej książce Anny Dziewit-Meller możecie poznać nie tylko te trzy panie, ale także kilka innych ogromnie ciekawych postaci. 

Nellie Bly postanowiła pobić rekord Phileasa Fogga i okrążyć Ziemię w mniej niż 80 dni, Hester Stanhope przebrana za mężczyznę dumnie przemierzała pustynie, Mary Kingsley stanęła oko w oko z krokodylem i kanibalami, a Walentyna Tierieszkowa, cóż... Walentyna to pierwsza w świecie podniebna miss! Podróżowały same dookoła świata, wspinały się na najwyższe szczyty, odkrywały miejsca zupełnie nieznane, a jedna z nich nawet wyruszyła w kosmos! Anna Dziewit-Meller przedstawia czternaście kobiet, które wbrew powszechnym konwenansom sięgały po spełnienie swoich najskrytszych marzeń, a to wszystko w czasach ogromnej dyskryminacji kobiet i na dodatek w nad wyraz niewygodnych strojach. Uwierzcie, dziś mamy zdecydowanie łatwiej, by podbijać świat!

Poza tym, że same postacie przedstawione przez autorkę są niewątpliwie ogromnie interesującymi osobowościami, to na uwagę zasługuje także forma książki stylizowana na... czasopismo! Mamy tu więc zarówno list do redakcji, jak i wywiady, reportaże, recenzje książek, poradniki dotyczące strojów nieodpowiednich w podróży i odpowiednich na wyprawę w góry, prognozę pogody, a nawet reklamy biura turystycznego, przetworów rybnych czy szamponu... ba! W Podróżach w spódnicy znajdziemy nawet horoskop!

Druga część Dam, dziewuch, dziewczyn to fantastyczna lektura! I mam ogromną nadzieję, że na niej autorka nie poprzestanie przedstawiać nam tych fascynujących kobiet, bo jestem ogromnie ciekawa, kto mógłby się pojawić w kolejnej części tego cyklu. 

Anna Dziewit-Meller, Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy, Kraków, Znak emotikon 2018

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci