Menu

Czytadełko

Kolorowy las oraz Kolorowe morze - Nastja Holtfreter

izusr

Właściwie odkąd tylko nauczył się to robić, Bąbel uwielbiał wskazywać w książeczkach różne rzeczy. Odkąd też pamiętam uwielbia zmuszać rodziców do wydawania odgłosów różnych przedmiotów, takich jak samochody, traktory i inne rowery oraz naśladowania różnych zwierząt. I o ile pokazanie dziecku jak robi piesek czy kotek, to bułka z masłem, to już zaprezentowanie mu jak robi hipopotam czy żyrafa jest nie lada wyczynem, że już nie wspomnę o naszym totalnym hicie, czyli ośmiornicy. Piszę o tym wszystkim nie bez powodu - trafiły do nas ostatnio dwie cudowne książeczki: Kolorowy las i Kolorowe morze, wręcz idealne dla dzieci w wieku Bąbla, ale uwaga, bo jeśli wasz dwulatek też z chęcią powtarza co robią zwierzaczki, to przygotujcie się na to, że będziecie musieli mu zaprezentować kraba czy żółwia. Przemyślcie to, ale później nie wahajcie się ani chwili, bo zapewniam, że zabawa we wskazywanie niepasujących elementów jest świetna. 

W książeczkach Nastji Holtfreter znajdziemy rybkę płynącą pod prąd, pudla ukrywającego się wśród stada wilków, ośmiornicę w czapce, jeża udającego jeżowca oraz borsuka idącego w zdecydowanie innym kierunku niż jego przyjaciele. Ilustracje są bardzo proste, a na każdej stronie znajdziemy dosłownie pięć-sześć zwierząt (lub, znacznie rzadziej, roślin), z których jedno zdecydowanie nie pasuje do reszty.

Bardzo proste są również pytania autorki: które drzewo jest liściaste?, co rośnie w ziemi, a nie jest grzybem?, który ptak nie jest sową? czy też w przypadku morskich zgadywanek: czy są tu same koniki morskie?, która ośmiornica nosi czapkę?, które z wielkich zwierząt nie mieszka w morzu?Niektóre zagadki przedstawione są w formie zdań twierdzących: jeden żółw wodny różni się od reszty, jeden krab patrzy w przeciwną stronę, jedna mrówka idzie w złym kierunku, jeden lis różni się od reszty, ale oczywiście jako rodzice możemy je z łatwością zamienić na pytania. Chodzi przecież o to, żeby dziecko wskazało odpowiednią rzecz, a przede wszystkim dobrze się bawiło. Starszemu odbiorcy bardzo łatwo będzie dostrzec poszczególne, niepasujące do pozostałych elementy, natomiast dla najmłodszych czytelników Kolorowy las i Kolorowe morze będą doskonałym ćwiczeniem spostrzegawczości. 

Książeczki mają niewielki format, doskonały dla małych rączek i kartonowe strony, które wytrzymają nawet dosłownie smakowanie stron, nadają się więc już dla najmłodszych czytelników. 

Nastja Holtfreter, Kolorowy las. Co tu nie pasuje?, Warszawa, Nasza Księgarnia 2018

Nastja Holtfreter, Kolorowe morze. Co tu nie pasuje?, Warszawa, Nasza Księgarnia 2018

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • orfeus82

    Mój chrześniak ma 17 miesięcy, ale już mu kompletuję książki. Pozdrawiam !

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci