Menu

Czytadełko

Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych - Asia Gwis i Eliza Piotrowska

izusr

Okazuje się, że nawet o tak prozaicznej rzeczy jak zwykłe, dobrze znane wszystkim jajko można napisać niezwykłą książkę pełną rozmaitych ciekawostek, o których większość z nas nawet nie myśli podczas zajadania porannej jajecznicy.

Zdarzają się duże, średnie i małe. Mają różne kształty, niektóre są jadalne, a inne absolutnie nie. Z jednych wykluwają się młode zwierzęta, z innych powstają przepyszne omlety. Jedno jest pewne - jajo to wbrew pozorom rzecz zupełnie wyjątkowa! A Asia Gwis i Eliza Piotrowska pokazują nam je od każdej możliwej strony, przedstawiając różne rodzaje pisanek, wierzenia związane z jajami, budynki i meble nimi inspirowane, rzeźby i pomniki w kształcie jaj. Jajka w bajkach, w malarstwie, w języku mówionym... W tej książce znajdziecie chyba wszystko na temat każdego rodzaju jaj! 

Autorki piszą o tym od czego zależy kolor jaj różnych gatunków ptaków i ile jajek średnio rocznie te ptaki składają, a także w jaki sposób, bo jak się okazuje nie wszystkie ptasie jaja składane są w gniazdach. Ale ponieważ jaja wysiadują przecież nie tylko ptaki, to poczytamy tu także o jajach żółwi, ryb, żab, ośmiornic, pszczół, mrówek, krokodyli, węży czy nawet... dinozaurów. Nie zabraknie także kilku słów o zwierzętach nadzwyczaj niezwyczajnych, czyli ssakach składających jaja: dziobakach i kolczatkach. A nawet o człowieku, bo przecież i on też w pewnym sensie bierze się z jaja! Sami widzicie, że nie ma tu miejsca na nudę!

Dacie wiarę, że kurze jaja mogą mieć różny smak? Tak, tak! Niektóre mogą mieć rybny posmak, a inne podśmierdywać cebulą i czosnkiem! Autorki wyjaśniają także skąd się biorą dwa żółtka albo dlaczego zdarzają się jajka zupełnie bez żółtek w środku, a nawet jajka bez skorupki. Nie zabraknie tu też instrukcji odnośnie tego jak ugotować jaja na miękko, a jak na twardo, a nawet jak spożywać skorupki jajek, które... też są jadalne! Jeśli jednak nie jesteście na tyle odważni, by przyjmować skorupki jako pokarm, to okazuje się, że można je wykorzystać na kilka innych sposobów, na przykład do wybielenia firanek, wyczyszczenia przypalonych patelni czy też jako nawóz.

Jestem pewna, że większość dzieci (i jak sądzę również dorosłych) zainteresują także eksperymenty z jajem w roli głównej. Na pewno nie jedno z nich będzie chciało spróbować przepchnąć kurze jajo przez szyjkę szklanej butelki albo stworzyć jajko miękkie jak gumowa piłka!

Przy całej nad wyraz interesującej treści, nie można też zapomnieć o totalnie odjechanym wydaniu! Wielki format, to jedno, ale te ilustracje! Z twórczością Asi Gwis spotykam się chyba po raz pierwszy, ale jestem absolutnie zafascynowana, choć nie do końca pewna czy ten dobór kolorów i lekka abstrakcja przemówi do najmłodszych odbiorców. W każdym razie ja jestem kupiona, bez jaj. 

Asia Gwis, Eliza Piotrowska, Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych, Warszawa, Nasza Księgarnia 2018

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci