Menu

Czytadełko

Feluś i Gucio idą do przedszkola - Katarzyna Kozłowska, il. Marianna Schoett

izusr

Wiecie, pierwszy dzień w przedszkolu to jest trauma. Naprawdę. Zastanawiam się czy większa dla dziecka czy jednak dla jego matki (w naszym przypadku zdecydowanie stawiam na to drugie), ale niewątpliwie jest. I choć do tego przełomowego momentu pozostało nam jeszcze sporo (?!) czasu, to ten czas leci tak szybko, że powoli przygotowuje się mentalnie do tego momentu, Bąbla przygotowując odpowiednim doborem lektur. 

Ostatnio w nasze ręce trafiła książka Feluś i Gucio idą do przedszkola. Urocza, ciepła i zabawna, ale nie idealizująca przedszkola aż nadto. 

Gdy trzyletni Feluś idzie po raz pierwszy do przedszkola zabiera ze sobą Gucia - ulubionego pluszaka, który pomaga mu przetrwać chwile rozłąki z rodzicami. Okazuje się jednak, że przedszkole wcale nie jest takie straszne, choćby dlatego, że Feluś spotyka tam kolegów, których zna już z własnego podwórka. W przedszkolu nie ma miejsca na nudę - dzieci bawią się w różnych bazach z klockami, autami, książeczkami czy kredkami i plasteliną, rysują i malują tworząc wyjątkową wystawę dla rodziców, uczą się śpiewać i mówić po angielsku, a nawet fikają koziołki. Wychodzą na dwór, by bawić się na zjeżdżalni, jadą na wycieczkę do zoo, na stołówce poznają nowe smaki, a pewnego dnia odwiedza ich nawet święty Mikołaj! Nie zawsze jest jednak kolorowo - czasem Felusiowi robi się też smutno - gdy ktoś mu dokucza, gdy tęskni za mamą, gdy uderzy się w kolano. To normalne i naturalne, ale zawsze wtedy może się zwrócić do pani przedszkolanki, która na pewno postara się mu pomóc. A poza tym wciąż ma przy sobie ukochanego Gucia. 

Kartonowe strony gotowe na niejedno starcie z małymi łapkami, ciepłe, subtelne, utrzymane w stosowanych kolorach ilustracje i właściwie całe wydanie nie pozostawia wątpliwości co do tego, kto jest głównym odbiorcą tej książki, ale Katarzyna Kozłowska przygotowała również krótki poradnik dla rodziców, który znajdziemy na samym początku. Autorka podpowiada w jaki sposób pomóc dziecku dopasować się do nowego środowiska, co zrobić, by czuło się pewniejsze siebie, zachęca także do korzystania z dni otwartych i adaptacyjnych w wybranym przez nas przedszkolu, bo jak wiadomo każde będzie wyglądać i funkcjonować odrobinę inaczej. 

Katarzyna Kozłowska, il. Marianna Schoett, Feluś i Gucio idą do przedszkola, Warszawa, Nasza Księgarnia 2018

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci