Menu

Czytadełko

Czary Mamy - Magda Małkowska

izusr

Wiadomo nie od dziś, że w życiu każdego dziecka jest taki okres, kiedy mama jest dla niego całym światem. A przynajmniej jego większą częścią. Wielu najmłodszych nie bez powodu uważa też swoje mamy za prawdziwe czarodziejki. Jedne potrafią wyczarować najlepsze pod słońcem naleśniki, pocałunki innych sprawiają, że cały ból znika i nawet rozbite kolana już nie są takie straszne, a jeszcze inne potrafią snuć piękne opowieści, po których ma się kolorowe sny.

Mama Jasia też potrafiła czarować piekąc szarlotkę, której zapach rozchodził się po całym domu i tworząc ubrania, które zachwycały wszystkich wkoło. Wyczarowała też dla chłopca małego wilczka ze skrawków. A dzień później już jej nie było. Niedługo potem zniknął także wilczek. Wtedy Jaś pomyślał z goryczą, że to, co się kocha, potrafi zniknąć. I poprzysiągł od tej pory uważać z tą miłością. 

Czary Mamy to książka smutna, ale poruszająca bardzo ważna tematykę. Jakbyśmy starali się tego uniknąć każdy z nas prędzej czy później zetknie się ze śmiercią, warto więc nauczyć się rozmawiać o niej nie tylko z naszymi dziećmi, ale także ze sobą nawzajem. 

Magda Małkowska w swojej książce oswaja najmłodszych czytelników z tematem odejścia najbliższej, najukochańszej osoby. W prosty sposób wyjaśnia, że nawet jeśli ktoś odejdzie, to jest z nami tak długo, jak długo zechcemy o nim rozmawiać i pamiętać; tak długo jak żyje w naszych sercach. Pokazuje, że mimo fizycznego braku można wciąż czuć czyjąś obecność. I że nawet jeśli w jednej chwili zawali się nasz cały świat, to z pomocą tych, którzy zostali da się go jakoś odbudować. 

Ważna i mądra. Polecam.

Magda Małkowska, Czary mamy, Gdańsk, Fundacja Hospicyjna 2016

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci