Menu

Czytadełko

Wielka księga Basi i Franka 2 -Zofia Stanecka, Marianna Oklejak

izusr

Wszystko zaczęło się od Basi i serii książeczek o jej przygodach, nierzadko poruszających ciężką czasem do wytłumaczenia dzieciom tematykę, taką jak powrót mamy do pracy, pójście do przedszkola, wizyta u dentysty czy pojawienie się w domu małego braciszka. Basia szturmem zdobyła serca dzieci i rodziców, nic więc dziwnego, że lata mijają, a jej przygody wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Zwłaszcza, że ze swoim młodszym braciszkiem stanowią naprawdę doskonałą parę.

Basia i Franek to dzieci, które rozbudzają sympatię nie tylko najmłodszych, ale i tych nieco starszych, bo ich głowy pełne są niesamowitych pomysłów, które większość rodziców doskonale zna z własnego domu. Trzeba wywiercić dziurę w ścianie? Nie ma sprawy, Franek zrobi to doskonale. Rodzice jeszcze śpią? Świetnie, więc żeby milej się wstawało, trzeba im przygotować ciasto. A gdy mama potrzebuje chwili spokoju, to też nie ma żadnego problemu... wystarczy kawałek papieru (albo trochę więcej kawałków papieru), klawiatura, która wygląda już na dość brudną albo spiżarnia wypełniona po brzegi rzeczami, z których można wyczarować prawdziwe cuda (nie zawsze zgodne z przeznaczeniem).

Wielka księga Basi i Franka 2 to kilkadziesiąt krótkich opowiadań, w których główni bohaterowie prześcigają się w co lepszych pomysłach, uzupełnione bardzo prostymi, ale chyba przez to lepiej trafiającymi w gusta najmłodszych ilustracjami Marianny Oklejak i kilkoma zagadkami, stanowiącymi ciekawe przerywniki między lekturą. 

Podejrzewam, że cały fenomen Basi i Franka tkwi w tym, że dzieci mogą się z nimi utożsamiać. Bohaterowie Zofii Staneckiej przeżywają przygody, które prędzej czy później staną się też udziałem większości maluchów w podobnym wieku, doświadczają sytuacji, z którymi niejednokrotnie spotkają się nasze pociechy. A przy okazji... dostarczają dużo uśmiechu chyba zwłaszcza rodzicom, którzy pewne okoliczności doskonale kojarzą z własnych doświadczeń. 

Zofia Stanecka, Marianna Oklejak, Wielka księga Basi i Franka 2, Warszawa, Wydawnictwo Egmont 2016

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci