Menu

Czytadełko

Make cooking easier. Przepisy na cztery pory roku - Zosia Cudny

izusr

Bloga Make cooking easier chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Wydaje mi się, że każdy, kto poszukuje kulinarnych inspiracji w internecie musiał choć raz w życiu trafić na stronę Zosi Cudny. Jej książka jest zaledwie małym wycinkiem tego, co możemy znaleźć na stronie, ale wycinkiem dopracowanym, pięknie wydanym i takim, który po prostu przyjemnie mieć na półce.

Podzielona na cztery części książka prezentuje po 12 przepisów na każdą porę roku. Znajdziemy więc tu receptury na wiosenne, letnie, jesienne oraz zimowe śniadania, obiady i desery, podzielone tak także ze względu na sezonowość niektórych produktów, a wszystko okraszone ogromną ilością pięknych zdjęć.

Właściwie w każdej z części znalazłam coś, co chętnie wypróbuję we własnej kuchni, tym bardziej, że przepisy są dość proste, a produkty ogólnodostępne. Chętnie zrobię nieskomplikowane ciasto czekoladowe z orzechami laskowymi oraz kruchą tartę z orzechami włoskimi. Korci mnie ogromnie mazurek cytrynowy i puszyste serniczki cytrynowe na zimno. Ze względu na domowe gofry z truskawkami oraz krem ze świeżego groszku cukrowego, już nie mogę doczekać się lata. Kusi mnie też ogromnie ciasto jogurtowe z morelkami. I takim sposobem wychodzi na to, że... cóż, nie da się ukryć, że uwielbiam desery! :)

Ale za to dodam, że zdążyliśmy już wypróbować wcale nie deserowy, a obiadowy przepis na pieczony udziec z indyka z gruszkami, pomarańczami i świeżym tymiankiem, który zresztą miał być uwieczniony na zdjęciu, ale niestety... nie zdążył.  

Make cooking easier. Przepisy na cztery pory roku, jedna z najładniej wydanych książek kulinarnych, jakie miałam w rękach, to niepowtarzalne fotografie, na widok których leci ślinka, twarda oprawa, wstążeczka pełniąca rolę zakładki, a przede wszystkim przepisy na dania, które nie powinny sprawić nam większych problemów. I szkoda tylko, że w porównaniu do liczby zdjęć, liczba przepisów zawartych w książce jest naprawdę niewielka, ale cóż... w przypadku niedosytu jaki pozostawi po sobie publikacja papierowa, zawsze jeszcze pozostaje nam blog, na który serdecznie zapraszam.

Zosia Cudny, Make cooking easier. Przepisy na cztery pory roku, Poznań, Rebis 2014

© Czytadełko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci